SANAT SANAT İÇİN MİDİR?

SANAT SANAT İÇİN MİDİR?


Çağlar Çağrı

Geçtiğimiz hafta sonu sanat ve felsefe içerikli bir atölye çalışmasına katıldım. Bu kısa yazıda izlenimlerimi özetlemek istiyorum. Esenyurt Alternatif Kültür Sanat Derneği’nde yapılan çalışmanın konuşmacısı felsefeci, sayın Mehmet Akkaya hocamızdı.

Akkaya, Mayıs ayı münasebetiyle konuşmasına halk kahramanlarını anarak başladı.

Atölyedeki bazı arkadaşlar, Akkaya’nın ilgili kitabını daha önceden okumuştu. Kitap Hayat ve Sanat başlığını taşıyor. Konuşmacı da bu kitaptaki içerikleri dışlaştırma yolunu izledi. Konu Platon’un idealar kuramına kadar geniş tutuldu. Platon, sanatı gölgenin gölgesi olarak ele alıyor ve küçümsüyor. Sanatçıları ülkeden ve devletten kovma yanlısı.

Mehmet hocamıza göre sanatın temeline varlık felsefesini koymak gerekiyor. Büyük filozoflar, sanat kuramlarının temeline varlık felsefesini koymuşlardır. Öte yandan sanatsal etkinlik siyaset felsefesini de ilgilendiriyor. Atölyede sanat-politika ilişkisine dikkat çekilmesi de isabetli oldu diyebilirim. Yazarın bir de Politikanın Evrimi adlı kitabı var. Bir tane imzalı kitap da edinme imkanı buldum.

Akkaya, yanlış anlamadıysak Kant’ı değil Hegel’i savunuyor. İki filozof karşılaştırıldı. Kant, “sanat için sanat”ı savunuyor. Ona göre sanat çıkarsız yapılan faaliyettir. Yani amacı kendi içindedir. Hegel ise sanatın kamu için olması gerektiğini ileri sürüyor. Descartes’ın da sanatla şiirle ilgilendiği vurgulanırken İngiliz empirist düşünürler J. Locke ve D. Hume da analiz edildi. Bunlar bilgi felsefesinde yeni ufuklar açmışlar. Sanata ilşkin doğrudan yazılmış eserleri yoktur.

Estetik ve sanat felsefesi ayrımının yapılması da önemliydi. İlki bilimdir. Alman aydınları geliştirmiş. Estetik bilimi her türden güzel ile ilgileniyor. Sanat felsefesi ise sanat eserindeki güzele yoğunlaşıyor. Estetik Grekçede duyum ve duyulan anlamına geliyor. Diyalektiğe birçok kez vurgu yapan Mehmet hocaya göre çirkinden dolayı güzel vardır.

Atölye çalışmamızda Marksist estetik üzerine de konuşmalar oldu. Akkaya ilginç özdeyişler kullandı: “Sanat, sınıf mücadelesinin estetik araçlarla sürdürülmesidir” diyor. Yine de büyük sanatçılar, sanat yaparken estetik kaygı güderler. Politik olan estetik olanı izler.

Tartışmalar kısmında da sanatsal tavır ve estetik özne gibi kavramlar konuşuldu. Yazara bakılırsa günümüzde sanat, karmaşık bir hal almıştır. Sanat sosyolojisi, sanat psikolojisi ve sanat eleştirmenliği gibi kurumlar gelişti. Akkaya’nın dediklerine bakılırsa bu alanların verilerinden yararlanmadan sanat felsefesi yapılamaz. Kitapların sergisi ve imza faslıyla atölye çalışmamız tamamlandı.

sanat-sanat-icin-midir-(1).jpgsanat-sanat-icin-midir-(2).jpgsanat-sanat-icin-midir-(6).jpgsanat-sanat-icin-midir-(4).jpg

 

tacettin semih

Read Previous

Kars protokolü bayramlaştı

Read Next

Kaymakam Öter, güvenlik güçleriyle bayramlaştı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: