Kars'ta trafik komisyonunun düşündüren kararı..!

Hiç şüphesiz ki trafik kuralları can ve mal güvenliğini güvenliği için çok gereklidir ve uymalıdır.

Salih ŞAHİN

Gazeteci - Yazar ve Kars Oyunları Türküleri ve Ozanları Derneği (KOTODER) Başkanıdır.

Yazarın tüm yazıları
Kars'ta trafik komisyonunun düşündüren kararı..!

Ancak bazı kararlar vardır ki; komik de tartışılır olmaktadır. Kars kent merkezinde uygulanan bazı kararlar gibi; Geçtiğimiz günlerde bir muhabir arkadaşım, İnönü Caddesi’nden Cumhuriyet Caddesi'ne geçişte çok uzun bir yol katledildiğini yerel basında dile getirmişti.

Bu sorunun gazetemizde dile getirilmesinin ardından, Kara Yolları Bölge Müdürlüğü konuya el atmış ve çalışma başlatmıştı. Ben kent merkezinde adeta kangrene dönüşmüş olan bir başka yola dikkat çekeceğim. Düşünün ki aracınızla Atatürk ve Ordu caddelerinden gelip Gazi Ahmet Muhtar Paşa Caddesi'ne geleceksiniz. Cumhuriyet Meydanı'ndan da Atatürk heykelinden sonra 50 metre dönüp bu caddeye döneceksiniz.

Oysa meydandaki Atatürk Anıtı'nın bulunduğu bölgede eski Cumartesi pazarı da bulunduğu için aracınızla sağa dönüp İnönü Caddesi'ni takip edeceksiniz. Eski güzergah kapandı; yani 50 metrelik ara cadde tek yol oldu.

İnönü Caddesi'ne dönen sürücüler, Cumhuriyet Caddesi'ne ileriden uzun yoldan sola sonra dönüp tekrar Gazi Ahmet Muhtar Paşa Caddesinde dönecek. Yani 50 metre için 3 kilometre yol kat edeceksiniz. Ayrıca bu cadde üzerinde Alparslan Lisesi ve final Lisesi biri birçok okul ve dershane de bulunuyor. Okulların bulunduğu Gazi Ahmet Muhtar Paşa Caddesi'ne gidecek öğrencilerin yolu uzayacak, araç sürüklenir zaman kaybı ve yakıt kaybı yaşayacak. Zaman kayıpları olduğu gibi trafik cezası yemesine de neden olacak. Oysa tüm trafik kuralları bazıları kazaları önlemek, ekonomi ve zaman kaybını önlemek için uygulanır. Umarım trafik Komisyonu bu 50 metre mesafeyi açar ve cezaların zaman ve yakıt kaybının önüne geçer Hepinize iyi haftalar dilerim”

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!