Karslı Olcay Kartarı Rached iki ülke arasında “SIR KADIN”

“ABD İLE TÜRKİYE’Yİ KONUŞTURUYOR”

SALİH ŞAHİN/  ÖZEL HABER

Son yıllarda Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında bir Türk var ki iki ülkeyi konuşturuyor. İki ülke arasında siyasi ve ticari ilişkileri ile Ortadoğu politikasına da ışık tutuyor. Aslen Karslı olan Olcay Kartarı Rached, gerek ABD Başkanı Barack Obama dönemi gerekse yeni Başkan, Donald Trump döneminde de iki ülke arasında “SIR KADIN” olarak biliniyor. Beyaz Saray’da Amerika ile Türkiye arasında iki ülke liderinin tercümanlığını uzun yıllardır yaparken en önemli iş olan; İki ülkenin politikasını da çok iyi biliniyor. Karslı Olcay Kartarı Rached yaklaşık 30 yıldır Amerika’da bu işi yapıyor.

Geçtiğimiz aylarda Amerika’ya giderek Başkan Donalt Trump ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile iki ülkenin sorunlarına ara buluculuk etmişti.

SANATÇI YANI VAR

Kars’taki eski yıllarda başarılı çalışmalarıyla takdir toplayan Merkez Hak Eğitim Müdürü Hasan Kartarı’nın kızı olan Olcay Kartarı Rechad; o dönemde sesinin güzelliği ve yöresel halk müziğine yatkınlığı nedeniyle girdiği sınavda başarı göstererek TRT Kars Radyosu’nda Şahin Karaşahin yönetimindeki Serhattan Sesler Korosunda da halk müziği sanatçısı olarak bir süre görev yapmıştı. Kars türkülerine tutkun olan Olcay Kartarı Rechad, Hacettepe Üniversitesini bitirdikten sonra Amerika’ya gitti ve orada evlenerek Washinton’a yerleşti. 2 oğlu ve 1 kızı olan iki ülkenin “SIR KADINI”  Olcay Kartarı Reched’in oğlu Emre de müzik ile iç-içe yaşıyor.

İKİ ÜLKEYİ KONUŞTURUYOR

ABD eski Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Beyaz Saray’daki özel görüşmelerinde tercüman olan Kartarı Rached, yeni dönemde de iki ülkenin konuşmasını sağıyor, sırlarını koruyor. Gerek Amerika’nın gerekse Türkiye’nin üst düzeyde görüşmelerinde en güvenli tercüman olan Karslı Olcay Kartarı Rached ‘in başarısı gerek Türkiye’de gerekse Kars’ta büyük mutluluk kaynağı olmaktadır. KOTODER (Kars Oyunları, Türküleri ve Ozanları Derneği) Başkanı, gazeteci yazar ve müzisyen Salih Şahin; “Olcay Hanımın Karslı olması beni hemşerim olarak sevindirmektedir. Ayrıca babam Şahin Karaşahin’in yanında TRT Kars Radyosunda çalışması, Kars Türkülerine ve Foklorüne yatkınlığı da beni ayrıca mutlu etmiştir. Bu vesile ile kendileriyle zaman zaman aile dostluğu nedeniyle görüşmelerimiz olmaktadır. Başarılarından gurur duyuyorum. Babası Merhum Hasan Kartarı Kars’ta Halk Eğitim Merkezi Müdürü iken başarışlı çalışmaları ile de dikkat çekmişti. Ailece başarılarından ayrıca Kars adına övünç duymaktayız.” diye duygularını ifade etti.

KARS’TAKİ MEMNUNİYAT

Dünyanın süper gücü Amerika ile Türkiye arasındaki politikaya ışık tutan önemli kişinin Karslı olması Kars’ta da ayrı bir mutluluk yaşatıyor. Bu başarı Türkiye’de Kartarı ailesi ile Amerika’da da Rached ailesini mutlu ediyor.

OLCAY KARTARI RACHED KİMDİR?

1950 yılında Kars’ta doğan Olcay Kartarı Racherd Türkiye’deki eğitimini tamamladıktan sonra gittiği Amerika’da bir süre Amerika’nın Sesi Radyosunda çalıştı. Daha sonra Dışişleri Bakanlığı’na geçti. Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerde baba Bush, Clinton, oğlu Bush, Obama dönemlerinde başarılı görev yaptı ve başarısını halen ilişkilerini halen sürdürüyor. Tıp alanında Dr. Şem Rached ile evlenen Kartarı Rached’ın büyük oğlu Kerim uluslar arası ilişkiler üzerinde çalışıyor. Kızı İjini Kartarı Reched, İngilizce üzerinde çalışıyor. 3.çocuğu Emre Kartarı Reched ise Nework Üniversitesinde Türkiye’ye gelerek Hacettepe Üniversitesi Caz Bölümünün kuruculuğunu yaptı ve görevine döndü. Amerika’da müzik dalında çalışmalarını sürdürüyor.

5 KARDEŞTİ

Olcay Kartarı Rached 5 kardeşin en büyüğüdür. 2.kardeşi Prof. Dr. Asker Kartarı Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığını yaptı. Şimdi Kadir Has Üniversitesi’nde Reklamcılık Bölümü Başkanı olarak görev yapıyor. Olcay Kartarı Reached’in kardeşleri Asker, Cengiz, Yavuz ve Hamit olmak üzere 5 kardeşi vardır. Hamit ise rahmetli oldu.

admin

Read Previous

Fidan dikme seferberliği OSB’de devam etti

Read Next

4 bin kaz O’nu sesinden tanıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: