Toraman, “Öğretmenler geleceğimizim mimarıdır”

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, 24 Kasım Öğretmeler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, öğretmenlik mesleğinin öneminde değindi.
Toraman, “Öğretmenler geleceğimizim mimarıdır”

Tacettin DURMUŞ 

 

Toraman açıklamasında; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mekteplerinin Baş Öğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım’ı öğretmenler günü olarak kutlandığını hatırlatarak, Ülkemizin geleceği için en önemli mesleğin öğretmenlik olduğunu söyledi. 

Öğretmenlerin geleceğin mimarları olduğunu da belirten Taner Toraman, “Başöğretmen Atatürk diyor ki: “Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.” Öğretmenler geleceğin mimarıdır. Ülkemizin kalkınması, Türkiye’nin çağdaş uygarlık seviyesinin bile üstüne çıkma hedefine ulaşması ancak öğretmenlerin yetiştireceği fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ile mümkündür.

Toplumsal ve mesleki itibari geçtiğimiz yıllar içinde yok olma noktasına gelmiş olan eğitim emekçilerinin, kariyer basamakları gibi bir uygulama üzerinden belirli aralıklarla yarışma ve eleme sınavına tabi tutulması ve bu sınavdan geçerli not almanın şart koşulması ve eğitim emekçilerinin böyle bir tuzak üzerinden fiilen işini kaybetmek tehditi ile karşı karşıya bırakılması kesinlikle kabul edilemez.

Böyle bir sistemle ne öğretmenin mesleki gelişimini sağlamak, ne de eğitimin niteliğini artırmak mümkündür. Öğretmenlik "Kariyer Basamakları "uygulaması Öğretmenlik mesleğiyle, eşit işe eşit ücret ilkeleriyle, okulun ve eğitimin kamusal özüyle asla bağdaşmayan bir uygulamadır. 
Bu uygulamayı kabul etmek demek, eğitimde yaşanan sorunların daha da derinlemesine sebep olur.
Öğretmenler demokratik haklarını özgürce kullanmak, özgürce örgütlenmek, insanca yaşayacak bir ücret, sağlıklı çalışma koşulları, nitelikli, kamusal, demokratik ve laik bir eğitim istiyor. 24 Kasım'da göstermelik törenlerle 'yasak savmaya' çalışanlar, eğitim emekçilerinin sorunlarını görmezden gelmeyi, seslerine kulak tıkamayı bırakmalı, eğitim emekçilerini eğitimin saygın bir unsuru yapacak önlemeleri bir an önce almalıdır.

24 Kasım'da siyasi iktidar, vicdanını rahatlatmak istiyor ise öğretmenleri, eğitim emekçilerini kariyer basamakları adı altında Ayrıştırma yerine, demokratik eğitim sistemini kamusal, çağdaş ve bilimsel normlara dayandırarak içinde bulunduğumuz krizden koruma tedbirlerini, özlük ve mesleki haklarında doğru uygulamalara yönelmelidir.

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aydınlanmacı eğitim anlayışını benimseyen, ülkemizin çağdaş geleceği için çocuklarımızı ve gençlerimizi büyük bir emek ve gayretle yetiştiren öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum." Dedi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!