Susuz’da Emek Partili kadınlar Mirabel kardeşleri andı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü dolayısıyla, Kars’ın Susuz ilçesinde Emek Partisi (Cilavuz) ilçe örgütü üyesi 3 kadın ''Mirabel Kardeşler'' şahsında kadın cinayetleri ve şiddete dikkat çekmek amacıyla yazılı bir basın açıklaması yaptıl
Susuz’da Emek Partili kadınlar Mirabel kardeşleri andı

Tacettin DURMUŞ

 

Emek Partili üç kadın Hürriyet Zariç, Meltem Zeyrek ve Fergül Zengül, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele gününde Afganistan'dan, Fransa'ya dünyanın birçok ülkesinde kadınlara karşı şiddet ve öldürümlerin hız kesmeden devam etmesine dikkat çektikler.

Hürriyet Zariç, Meltem Zeyrek ve Fergül Zengül yaptıkları yazılı basın açıklamasında, '' Artık yeter! Kadın cinayetlerine dur diyoruz '' dediler. Dünyada ortalama her gün 137 kadın eşi ve akrabaları tarafından katlediliyor. Türkiye' de gün başına en az 1 kadın öldürülüyor. 2019 yılında 474 kadının öldürüldüğü ülkemizde 2020 de erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 300 iken 170 kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulunmuş durumda. Çoğu zaman ölümle sonuçlanmayan, öldürmeye teşebbüs suçlarıyla da yüz yüze kalan kadınlar;  Evde eş ya da bir akraba, işyerinde patron veya ustabaşı, eylemlerde polis copuna maruz kalarak her türlü tacizin muhatabı oluyorlar. '' Kadın cinayetlerine dur demek, Kadına yönelik şiddetin her türlüsüne dur demek hepimizin görevidir.

25 Kasım 1960 tarihinde üç Devrimci kadın Maria Mirabel, Minerva Mirabel, Patria Mirabel... ''Kelebekler '' , ya da bilinen isimleriyle Dominikli devrimci kadın yoldaşlarımız '' Mirabel Kardeşler '' kadın cinayetlerinin ne ilk ne de son kurbanları oldular. Bir ülkede diktatörlük varsa orada diktatörlüğe karşı mücadele de vardır. Demokrasi, eşitlik, insan hak ve özgürlükleri mücadelesi de olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Dominik’te diktatörün parmağı Mirabelleri defalarca hedef gösterdi, ' terörist ' dedi. Defalarca tutuklandılar, yılmadılar.25 Kasım 1960' da diktatörün gizli polisleri yaptıkları cinsel saldırının ardından ' Mirabel' leri sopalarla döverek katlettiler. İşledikleri cinayete 'kaza süsü' vererek dünyanın diğer kendisinden sonra gelen diktatörlerine Kenan Evren'lere, İdi Amin' lere... ne kadar benzediklerini kanıtladı. Diktatörler birbirine benziyor evet! Ama mücadeleci kadınlar da birbirlerine benziyorlar. Kan emici diktatörler tarihin çöplüğünde yerlerini alırken, Mirabel Kardeşler Eşitlik, Demokrasi ve Sosyalizm mücadelesinde bir mihenk taşı olmaya devam ediyorlar. Toplumsal cinsiyet eşitliğini, şiddetin önlenmesini kendine amaç edinen İstanbul Sözleşmesini fesih kararı alanların, kadın katliam ve şiddeti konusunda nerede durduğu aşikardır.  Devlet şiddete göz yumuyor, adeta katilleri cesaretlendirip onlara akıl almaz ceza indirimleri uygulayıp erkek şiddetinin sırtını sıvazlıyor. Bu gidişat ancak işçi ve emekçilerin bir parçası olan emekçi kadınların ortak, birleşik devrimci mücadelesiyle çözülür. ONLAR; Öldürüldüklerinde Patria 36, Minerva 34, Maria Teresa ise 24 yaşındaydı. Hala genç, hala direngen ve hala dünyanın dört bir yanında mücadeleye devam ediyorlar. Selam olsun Mirabel Kardeşlere... Selam olsun emekçi kadınlara!”dediler.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!