Kanlıgöl SERKA desteğiyle turizme kazandırılıyor

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) desteğiyle Ardahan’ın Posof İlçesine bağlı Binbaşı Eminbey Köyü sınırlarında bulunan Kanlıgöl kıyısında bir rekreasyon alanı yapılarak Göl turizme kazandırılacak
Kanlıgöl SERKA desteğiyle turizme kazandırılıyor

SERKA’nın 6.Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’na “Kanlıgöl ve Çevresinin Turizme Kazandırılması Projesi” ile başvuran ve destek almaya hak kazanan Posof Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ile Ajans arasında sözleşme imzalandı. SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir ile Posof Kaymakamı Murat Mete’nin sözleşmesini imzaladığı projenin 2021 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Proje, İlçeye özellikle yaz aylarında yurt içi ve yurt dışından gelen binlerce gurbetçi ve Posof Türkgözü Sınır Kapısından giriş yapan önemli sayıda turist için yeni bir uğrak mekân oluşturulmasını hedefliyor. Aynı zamanda ilçe halkının da sosyalleşmesine imkân sağlayacak proje kapsamında; 1 adet yöre mimarisine uygun restoran, 6 adet kamelya ile birlikte çevre düzenlemesi, yürüyüş yolları ve peyzaj çalışması yapılacak.

Türkiye’nin Gürcistan’a açılan sınır kapısından biri olan Türkgözü Sınır Kapısı Posof’ta bulunuyor. İlçe düşük rakım ve ormanlık bitki örtüsü ile mikro klima özelliğine sahip. Kafkas Arı Irkının gen merkezi olan ilçe, Badele elması, kuşburnu, cancur marmelatı, peynir çeşitleri, gümüş kemer üretimi ve süngülü bıçağı gibi birçok yöresel ürüne sahip.

Projenin, Ajansın 2019 yılında “Doğa Dostu Kent Posof” sloganıyla başlattığı, ilçenin turizm potansiyelinin tanıtımı, turizm altyapısı ile hizmet kalitesinin geliştirilmesi hedefine önemli katkılar sunması bekleniyor.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!