Dr. Adem Arancı güven tazeledi

TOÇ BİR-SEN Kars Şube Başkanlığı’nın 4. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek liste halinde yapılan seçimde üyelerin tamamının oyunu alan Dr. Adem Arancı tekrar Şube Başkanı seçildi.
Dr. Adem Arancı güven tazeledi

Tacettin DURMUŞ

 

TOÇ BİR-SEN Kars Şube Başkanlığı’nın 4. Olağan Genel Kuruluna, TOÇ BİR-SEN Genel Başkan Yardımcı Fikret Akdeniz, Kars Memur-Sen İl Başkanı M. Kaan Ilgar, Memur-Sen’e bağlı Sendika Başkanları, Iğdır Ağrı İl Başkanları, Kurum Amirleri, İlim Yayma Cemiyeti Kars Şube Başkanı Ebubekir KeleŞ ve Kars-Ağrı ve Iğdır İllerinden üyeler katıldı.

Kongre sonrası güven tazeleyerek yeninden TOÇ BİR-SEN Kars Şube Başkanlığı’na seçilen Dr. Adem Arancı yaptığı konuşmada, sendikasına bağlı üyelerin genel sorunlarını dile getirdi.

Sorunların değil çözümün paydaşı olduklarını konuşmasında dile getiren TOÇ BİR-SEN Kars Şube Başkanlı Dr. Adem Arancı şu ifadeleri kullandı:

“15 Eylül 2018 tarihinde yapılan 3. Olağan Genel Kurulumuz neticesinde Şube Yönetim Kurulunda, Denetim Kurulunda, Disiplin Kurulunda, Kadın Komisyonunda, İş Yeri Temsilciliklerimizde ve sendikamızın çeşitli kademelerinde bu güne kadar görev yapan ve en zor günlerde bizlerden desteklerini esirgemeyen bütün arkadaşlarımın emekleri için teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

 Bu vesile ile Şube Başkanlığımızın çeşitli kademelerinde görev almış olup ancak tayin ve nakil nedeniyle İlimizden ayrılan ve şu anda zaman açısından isimlerini sıralayamadığım daha birçok üye arkadaşımı da buradan saygı ve sevgi ile yâd ediyor, sendikamıza vermiş oldukları emek ve desteğe teşekkür ediyor, bundan sonraki yaşamlarında aileleri ile birlikte sağlık ve afiyet diliyorum. 

Bu gün 15 Eylül 2018 tarihinde 3. Olağan Genel Kurulunu yapmış olduğumuz Kars Şube Başkanlığımızın 4. olağan Genel Kurulunu gerçekleştirmek için toplanmış bulunmaktayız.

4. Olağan Genel Kurulumuzun Kars-Iğdır ve Ağrı İllerindeki tüm üyelerimize, çalışanlarımıza, örgütümüze, sorumluluk alanımızda bulunan Kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyor, Sendikal mücadelemizde bizlere desteklerini esirgemeyen ve bu mücadelede büyük emeği olan siz Üyelerimize, İş yeri Temsilcilerimize, İl ve İlçe Temsilcilerimize, huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum.

Konfederasyonumuzun üstlenmiş olduğu misyona paralel olarak, 15 Eylül 2018 tarihinde yapılan 3. Olağan Genel Kurulumuzda Yönetimimize vermiş olduğunuz destek ve güç ile hiçbir zaman sorunların ötelenip birikmesinden yana olmayarak, hep çözüm odaklı çalıştık. Sorunun değil çözümün paydaşı olduk. 3. Olağan Genel Kurulumuzda yetki almanın hemen akabinde işe koyulduk, üyelerimizin ve çalışanlarımızın sorunlarına bire bir eğilerek birçok sorunun çözülmesi konusunda gayret sarf ettik. Üyelerimizin sıkıntılarını kurum amirlerimiz ve kurum idarecileri ile karşılıklı diyalog ve anlayış içerisinde çözüme kavuşturmanın çaba ve gayretini gösterdik ve bu gayretlerde amacına ulaşmış oldu. Buradan bizlerle bu diyalog ortamını paylaşan Kıymetli Kurum Amirlerimize de teşekkür etmek istiyorum.

  Genel anlamda ise çalışanlarımızın ve çalışma hayatının sıkıntılarını çözüme kavuşturma yönünde yapmış olduğumuz birçok çalışmayı içerir raporlarımızı da Genel Merkezimize sunduk. Gerek kurumlarımız içinde, gerekse Genel Merkez düzeyinde üyelerimizin sıkıntılarını gidermenin yoğun bir koşturmacası içerisinde bulunduk. Çalışmalarımızla üyelerimizin sosyal ve özlük haklarında hissedilir iyileştirmelerin yapılmasına öncülük ettik. Durmadan, yorulmadan, koşan, terleyen, sorun çözmeye şartlanmış bir yönetim olarak düzenli bir şekilde üyelerimizin görev yaptığı iş yerlerinde üyelerimizle bir arada bulunmanın çabası içinde bulunduk. Bu çalışmaları yaparken de Gücümüzü; Konfederasyonumuzdan, Genel Merkezimizden ve sendikamızı oluşturan onurlu, kararlı,  şahsiyetli, her türlü haksızlıkla, ilkesizlikle mücadele etmekten yılmayan, saygın duruşunu bozmayan ve hiçbir güçten etkilenmeyen erdemli TOÇ BİR-SEN üyelerinden ve sendikal değerlerimizden aldık.

Sendikamızın ve Şube Başkanlığımızın Misyonu; Ülkemizin demokratikleşme, ekonomik gelişme, sanayileşme, tarımsal ve Gıda Güvenliği açısından hatırı sayılır bir yere gelmesi; Milletimizin dolayısıyla da tarım -orman çalışanlarının refah seviyelerinin artırılmasıdır. Bunun için, Yetkili Sendika TOÇ BİR-SEN olarak 21. yılımızda da; örgütlü gücümüzü de sözümüzü de hedeflerimizi de, hayallerimizi de, ufkumuzu da hep birlikte büyüttük ve 15. Yetki Zaferimize hep birlikte imza attık.

Kurulduğumuz günden bugüne değin kolaycılığa kaçmayıp zoru seçen, değerlerini ve çizgisini çiğnetmeyen, birliği-kardeşliği çıktığı hakikat ve adalet yolunda azık eden, ahlakı, iyiliği, doğruluğu, paylaşmayı yani erdemi kuşanan teşkilatımızın emeğinin ve alın terinin karşılığını Tarım-Orman Çalışanlarımızın güveniyle bu yetki döneminde de aldık. Hamdolsun 15. kez yetki sorumluluğumuzu ve sendikacılıktaki liderliğimizi 45.945 üye sayısı ile bir kez daha zirveye taşıdık.

Güçlü bir Sendikaya sahip olursak siyasi irade er ya da geç yaşanan tüm sorunlarımıza kayıtsız kalmayarak çözüme kavuşturacaktır.

Asıl olan kiminle yol yürüdüğünüzdür. Hatırlarsınız 27.000 civarında 4/C kadrosunda çalışan arkadaşlarımız vardı. 3-4 Yıllık bir mücadele sonunda tamamı 4/B’li Sözleşmeli Kadrosuna geçirildi.

Bu Başarı Memur Sen'in ve 4/C’lilerin birlikte hareket etmesiyle oldu.

Geçmişte yine 500.000 sözleşmeli Kamu çalışanı ciddi mücadeleler sonucunda 657/4A kadrosuna geçirildiler.

Tarım-Orman çalışanlarımızın, Yangın Tazminatı, memur maaşlarına yapılan zammın emekli keseneğine dâhil edilmesi ve buna bağlı olarak emekli maaşı ve ikramiyesinde kayda değer bir artışın elde edilmesi, Toplu Görüşme Ücretinin artırılması, Sözleşmeli Personelin Arazi Tazminatı alması, 3600 Ek Gösterge, Kontrol Ücreti, Veteriner Hekimlerin el emeği ücretinin artırılması gibi şu anda fazla zamanınızı almamak adına sıralamadığım yüzlerce kazanımın altında MEMUR-SEN ve TOÇ BİR-SEN in imzasının bulunduğunu bilgilerinize sunmak isterim.

   Ancak yapacak işimiz bitti mi? Hayır daha çok işimiz ve kat edeceğimiz daha uzun bir yol olduğunu da belirtmek istiyorum. Bu bağlamda;

4/B statüsündeki personelin kadroya alınması, ek gösterge rakamlarının günün şartlarına uygun hale getirilmesi ve unvanlar bazında yükseltilmesi, denge tazminatının emekli keseneğine tabi ücret olarak değerlendirilmesi, çalışan maaşı ile emekli maaşı arasındaki uçurumun giderilmesi, 5. ve 6. Bölgelerde zorunlu çalışma süresini tamamlayan personelin bu bölgelerde gönüllü çalışmaya devam etmesi halinde bir şekilde ödüllendirilmesi, lisans tamamlama programının hayata geçirilmesi gibi bu ve buna benzer çalışanlarımızın ve çalışma hayatımızın birçok sorununun çözümü noktasında çabalarımızın devam edeceğini de belirtmek isterim.

Şunu ifade etmeliyim ki;  Derdimiz, siz çalışanlarımızın dertleridir, gücümüz üyelerimizin gücüdür. Amacımız sorumlu olduğumuz siz üyelerimizin mutluluğudur. Bu anlamda yetkili sendika olarak hak ve mücadele anlayışımızı bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlıkla devam ettireceğiz.

Bu bağlamda Tarım, Orman çalışanlarının teveccühünü kazanmış olan yetkili sendika olarak, üstlenmiş olduğumuz sorumluluğun bilincinde olacağımızdan ve mücadelemizi Sendikamızın Tüzüğü doğrultusunda ve genel kurallar dâhilinde;  gönül birlikteliği yapmış olduğumuz siz kıymetli üyelerimizin menfaatlerini gözeterek kararlılıkla sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır.

 Belirtmek isterim ki; 2002 yılında 502 üye ile çıkılmış bu yolda 2022 yılında 45.945 üye sayısına ulaşarak 15 yıldır yetkili sendika olmak hepimizi gururlandıran bir başarı olarak kayıtlara geçmiştir.  Yakalamış olduğumuz bu başarı bir kişiye ait değildir. Bu başarı sizlerin katkısı, çabası, desteği ile yakalanmış bir ekip başarısıdır. Kişiler gelip geçici TOÇ BİR-SEN ise kalıcıdır. Şubemizdeki bu başarı şahsımıza ait bir başarı değildir, bu başarının mimarı sizlersiniz. TOÇ BİR-SEN’i güçlü ve etkili kılan çalışanlarımızın hak mücadelesinde vermiş olduğu takdire şayan çalışmaları ve ilkeleridir. Bu mihvalde ‘ben’ değil ‘BİZ’ diyerek; ilke ve değerlerimizden asla taviz vermeden, davamızdan ayrılmadan, üyelerimiz ve hizmet kolumuzdaki kamu çalışanlarımızın sosyal ve özlük haklarının korunması ve geliştirilmesi için verdiğimiz mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye, Hakk’ın ve haklının daima yanında olmaya, mazluma ve mağdura omuz vermeye, zalimin ve zulmün karşısında elif gibi dimdik durmaya devam edeceğiz. Bu gün bu sendikanın yönetiminde bizler yarın ise sizlerden birileri olacaktır ve bu başarı katlanarak büyüyecek ve bir adım daha ileriye taşınacaktır.

Bu gün burada bulunan sizler, Şubemizi yönetecek olan Şube Yönetimini belirleyeceksiniz. Bilmenizi isterim ki;  Sendikal mücadelemizde her daim sizlerle birlikte; sizin dertlerinizi kendilerine dert edinecek, sendikal mücadelede siz üyelerimizin hak ve çıkarlarını her türlü imtiyaz ve ayrıcalığın üstünde tutacak ve sizinle beraber bu yolda kol kola gönül gönüle yürüyecek bir yönetim oluşturduğumuzdan emin olabilirsiniz. Bu duygu ve düşüncelerle; Tekrar 4. Olağan Genel Kurulumuzun Çalışma hayatımıza,  sendikamıza ve tüm üyelerimize hayırlı olmasını dilerken, Yönetim Kurulumu oluşturan Kıymetli arkadaşlarım adına hepinize saygı ve selamlarımı sunuyor ve hepinizi Allaha emanet ediyorum.” 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!