Ağız ve diş hastalığı önemli bir sağlık sorunudur!

Kars İl Sağlık Müdürlüğü, her yıl 18-22 Kasım tarihlerinin “Ağız Diş Sağlığı Haftası ve “Diş Hekimliği Günü “ olarak kutlanmakta olduğunu hatırlattı.
Ağız ve diş hastalığı önemli bir sağlık sorunudur!

MelihŞAHİN

 

Yapılan açıklamada hafta boyunca diş sağlığının önemine dikkat çekmek amacıyla halkın bilinçlendirildiği belirtildi.

Ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesi durumunda önemli ölçüde insanın yaşam kalitesini düşüren ve ileriye dönük oluşabilecek birçok kronik hastalıklara zemin hazırladığı da belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 “Yapılan ayrıştırmalarda görünüyor ki Ağız Diş Hastalıkları en sık görülen sorunlar arasında yer almakta ve şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, büyüme ve gelişme geriliği, erken doğum gibi daha birçok sağlık sorununun gelişmesinde çok büyük etkisi bulunmaktadır.

Bu sebeple ağız ve diş hastalıkları oluşmadan önce koruyucu önlemlerle, hastalıklar oluştuğunda ise erken teşhis ve tedavilerle sağlık kalitemiz artabilir.

Belirti oluşmasını beklemeden belirli aralıkla diş hekimine rutin kontrollere gidilerek koruyucu ağız diş sağlığı eğitimi alıp bu alanda sağlık okuryazarlığımızı arttırmamız gerekmektedir.

Diş hekimlerimize hitaben belirlenen bu özel günde amacımız; toplumun ağız diş sağlığı konusunda bilinçlenmesi için farkındalık çalışmaları yapmak diş hekimliği mesleğinin toplum sağlığı üzerindeki önemine bir kez daha vurgu yapmak.

Covid 19 salgını ile mücadelemizin hala devam ettiği bu günlerde sahada canla başla çalışmalarına hız kesmeden devam eden sağlık çalışanlarımızı şüphesiz unutamayız. Bu mücadelede en başından itibaren diş hâkimlerimizde yeri gelmiş filyasyon ekiplerinde yer alarak hastalarımızı evinde ziyaret etmiş hastalık hakkında ve varsa kullanılacak ilaçlar ile ilgili bilgiler vermiş, yeri gelmiş hastalık belirtisi gelişen veya tarama amaçlı vatandaşlarımızdan PCR testi için numune almıştır.

Toplumumuzun ağız ve diş sağlığı açısından bilinçlendirilmesi, korunması, iyileştirilmesinde, her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesinde ve yeri geldiğinde toplum sağlığı için yürütülen tüm sağlık çalışmalarında özveriyle çalışan diş hekimlerimizin bu önemli gününü kutlar çalışmalarında başarılar dilerim. “denildi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!