Hocalı Soykırımı Şehitleri Iğdır’da Anıldı

Hocalı soykırımı şehitleri 29’uncu yılında Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği tarafından Iğdır’da anıldı.
Hocalı Soykırımı Şehitleri Iğdır’da Anıldı

Tacettin DURMUŞ

 

Iğdır Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım Bulvarında gerçekleştirilen anma programında, saygı duruşunda bulunulmasının ardından Ehlibeyt Alimler Derneği Üyesi Behlül Salmanlı tarafından Kuranı kerim okundu.

Anma programında konuşan Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal, 26 Şubat’ın Türk dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olmansının yanı sıra aynı zamanda insanlık tarihi için de kapkara bir sayfa olduğunu söyledi.

Hocalı Katliamında 700 yakın Azerbaycan Türküğ’nün şehit edildiğini hatırlatan Ünsal; “Bundan 29 yıl önce Hocalı’da bir soykırım gerçekleşti. Hem de hür dünyanın gözü önünde televizyonlar bu Ermenilerce gerçekleştirilen soykırımı canlı olarak verdiler. Hiç bir devlet Rusya destekli Ermenilere dur demedi.!O süreçte bir milyona yakın Türk yurtlarından evlerinden göç etmek zorunda kaldı.Hocalı denen yerde Ermeniler 700’e yakın cana kıydılar. Cana kıyılanların tek suçu vardı Türk olmak..

Hocalı denince aklıma ne geliyor biliyor musunuz,evlerinden topraklarından göç ettirilen binlerce silahsız savunmasız Azerbaycan Türkleri..,Karnı delinerek bebeği çıkarılıp ,vahşice öldürülen hamile kadınlar geliyor…Eşlerinin, anne ve babalarının gözü önünde tecavüze uğrayan iffetli Türk kadınları geliyor..Vahşi katil Ermenilere esir düşmektense ölmek daha iyidir diyen ,namusunu kirletmeyen genç kızlar geliyor..29 yıldır işgal altında bulunan Türk yurdu,Hocalı,Hankendi geliyor..Öğrenci yurtlarında tek göz odalarda çadır kentlerinde tren vagonlarında yaşamaya çalışan doğduğu topraklara hasret giden ak sakallı dedeler,ağ bürçekli nineler,gözü yaşlı şehit eşleri,şehit oğulları kızları geliyor….öldürülmüş kişi ve kadınların, çocukların, kurşunlanmış, mermi ile parçalanmış cesetleri,burnu,kulağı kesilmiş masum insanlar geliyor. Ermeni saldırıları sonucunda ana-baba yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılarak karlarla kaplı dağlara ve ormanlara kış gününde yalın ayak kaçmak zorunda kalan çoluk çocuk yaşlı insanlar gelir… Ermeni ateşinden kurtularak dağlara kaçıp soğuk kış gecesinde donarak ölen bebekler, kadınlar çocuklar gelir. Vahşi katil Ermenilerce kafa derileri yüzülmüş ve başı kesilmiş masum silahsız Azerbaycan Türk’ü kadınlar erkekler gelir. İhanetçi Ermenilerin Türk düşmanlığını da Hocalı’da yaşanan acıları da unutmayacağız unutturmayacağız. Her alanda anlatacağız. Buradan Hür dünyaya sesleniyorum   Neden Hocalıda yapılan vahşeti Azerbaycan Türk’üne karşı yapılan bir soykırım olarak tanımıyorsunuz?  Yoksa dünyada hukuk sadece haksızda olsa, Ermeniler için mi var?    Bu çifte Standard karşısında yüzünüz neden kızarmıyor? Hocalı’da, Şuşa’da, Lâçin’de Kelbecer’de, Ağdam’da, Cebrail’de yaşanan soykırımı unutmadık, unutmayacağız” dedi.

Anma programı okunan şiirler ve “Hocalı Soykırımı “konulu fotoğraf sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!