Hacı Bektaş Veli’nin “yaratıcılığı ve dünya görüşü” Azerbaycan’da anlatıldı

Azerbaycan Diller Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi, Azerbaycanşinaslık ETL ve Regionşinaslık bölümü, Microsoft Teams Platformunda “Hacı Bektaş Veli’nin yaratıcılığı ve dünya görüşü” konulu toplantı düzenledi.
Hacı Bektaş Veli’nin “yaratıcılığı ve dünya görüşü” Azerbaycan’da anlatıldı

Tacettin DURMUŞ / KARS

İnternet üzerinden gerçekleştirlen toplantıya katılan akademisyenler, Hacı Bektaş Veli’nin hayatı ve dünya görüşü üzerine konuşmalar yaptılar.

Toplantının moderatörlüğünü Azerbaycan Diller Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Aynur Beşkonak ve Regionşinaslık Bölüm başkanı Doç. Dr. Sevdagül Aliyeva üstlendi.

Toplantıya katılan AUBA’nın Mehemmed Fuzuli adına Elyazmaları Enstitüsünün Türk Dilli El Yazmaları Şubesinden Doç. Dr. Nezaket Memmedli “Bektaşiliyin nezeri esasları” başlıklı konuşma gerçekleştirdi.

Azerbaycan Diller Üniversitesi, Regionşinaslık Bölümünden Doç. Dr. Behmen Aliyev de “Azerbaycanda Bektaşilik” başlıklı konuşmasının ardından, Karadeniz Sosyal Bilimler Dergisi Baş Editörü, Ardahan Üniversitesi İnsan Bilimleri ve Edebiyat Fakültesi, Türk dili ve Edebiyatı bölümünden Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak “Bektaşiliğin Öğretileri ve Teşkilatlanması” başlıklı konuşmasıyla yaptı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü, Siyasi Tarih Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Ali Yaman’ın “Bektaşi ve Anadolu Kızılbaş ocaklarına etkileri” başlıklı konuşmasıyla toplantı sona erdi.

Toplantı sonrası Hacı Bektaş Veli’nin hayatını anlatan ve hikmetli sözlerinin derlendiği video slayt gösterisinin ardından, konuşmacılar katılımcıların sorularını cevapndırdı.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!