“Doğu’nun Çukurovası” Iğdır’da 300 çeşit organik ürünün satışına başlandı

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, “Doğu’nun Çukurovası” olarak bilinen Iğdır’da kurulan, tarımsal ve hayvansal ürünlerden oluşan 300 çeşit organik ürünün ulusal ve uluslararası piyasalarda satılmaya başlandığı Aras Doğa Kö
“Doğu’nun Çukurovası” Iğdır’da 300 çeşit organik ürünün satışına başlandı

Tacettin DURMUŞ

Sahip olduğu mikro klima iklimi ve üç ülkeye sınır olması nedeniyle Doğu Bölgesi’nin diğer kentlerinden farklı olan Iğdır, ürettiği yöresel ürünlerle ulusal ve uluslararası piyasalara açılıyor. Iğdır’da iş insanı Turgay Aras tarafından 45 dönüm arazi üzerinde kurulan Aras Doğa Köyü, kentin tarımsal ve hayvansal ürünlerini pazarlarda satışa çıkarmaya başladı. Iğdır’da işlenmemiş tarımsal ürünlere katma değer katarak sebze ve meyvelerden yaklaşık 300 çeşit paketlenmiş organik ürün üretimi yapılıyor. Doğa Köyünde yapılan salçalar el değmeden kavanozlara doldurulurken, konserve, kurutulmuş biber, patlıcan gibi ürünlerin yanı sıra Iğdır’ın meşhur kayısısı, dutu, elması, armudu ve vişnesi hem doğal olarak satılıyor hem de pekmeze, marmelata dönüştürülerek piyasada tüketicilerle buluşuyor. Organik ürün tesisinde, sadece Iğdır kent merkezinde ekimi yapılan meyve ve sebzelerden ağırlıklı olmak üzere 300 çeşit ürünün organik üretimi yapılıyor.

IĞDIRLI ÇİTFÇİLER DE KAZANIYOR

Iğdır kent merkezinde açılan şubelerde üretimi tamamlanan yaklaşık 100.000 kavanoz reçel, marmelat, meyve suyu, çeşitli kurutulmuş ürünler ve süt ürünleri ile pestil, unlu ürünler ve faydalı otlarınsatışına başlandı. Doğa Köyü 2021 yılında 400 bin kavanoz kurutulmuş meyve ve sebze ile bakliyat, bal, et ve süt ürünleri üretimi yapmayı hedefliyor. Doğa Köyü üretimi yapılacak olan bu ürünler için yaklaşık 500 ton domates, 200 ton biber, 100 ton elma, 100 ton kayısı ve muhtelif diğer çeşitlerden 200 ton ürün alacak. Firma bu ürünlerin bir kısmını kendisi üretirken büyük çoğunluğunu da Iğdırlı çiftçilerden satın alıyor. Böylece çiftçi ürettiği yöresel ürününü, tarlasından aracı olmadan doğrudan fabrikaya peşin parayla satıyor. Doğa Köyü’nde şimdilik 26 kişi istihdam edilirken, yaz aylarında da istihdam sayısı katlanarak artıyor. Yöresel ürünlerin satışı için İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında, Kars ve Erzurum’da, Azerbaycan ile Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’nde şubeler açılacak.Online satışlara başlayan Doğa Köyü’nün ürettiği organik ürünlere şimdiden Almanya, Katar ve ABD gibi ülkelerden talepler gelmeye başladı.

TAŞDEMİR: “SERKA OLARAK DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, Iğdır Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Gizem Coşkun ile Tarım ve Kırsal Kalkınma Birim Başkanı Sevgi Gündüz, Iğdır kent merkezindeki Aras Doğa Köyü satış işletmesini ziyaret etti. İşletme Müdürü Erdinç Koşkun ile görüşen Taşdemir, üretim süreci, işletmenin çalışmalar ve hedefleriyle ilgili bilgi aldı. Doğa Köyü’nün örnek olabilecek üretim yaparak, bölgedeki yöresel ürünleri işleyip ulusal ve uluslararası pazarlarda satışa çıkarmasının çok önemli olduğunu ifade eden Taşdemir, Ajans olarak yatırımcıya ve üreticiye destek programları kapsamında maddi destek ve sahip olduğu bilgi birikimiyle işletmelerin kurumsallaşmasına da destek vermeye hazır olduklarını söyledi.Koşkun da ziyaretinden dolayı Taşdemir’e teşekkür etti ve Ajans’ın mali desteğiyle birlikte bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmasının yatırımcıları ve üreticileri cesaretlendirdiğini söyledi.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!