Düşmanı Beslemek

Düşmanı Beslemek
Hikmet AKSU
Efendim hangi alanda olursa olsun üreten olmadıkça tüketmekle kalkınma, gelişme olmaz.

Hangi tarihte yazmıştım bilmiyorum. Ancak o günden bu güne hiçbir şeyin değişmediğini görüyor biliyorum.

Bazı kurumların teklifle alımlarında esnaflarca uygulanan kurnazlıkları duydum ilgili dostlardan. Adam çok giden ürünü şişiriyor az tüketilen ürünün fiyatını zararına gösterirken, toptan maliyeti düşürüp ihaleyi almayı hedefliyor. Kabaca tanımladığım bu kurnazlığı şimdi sebze başta olmak üzere diğer tüketim maddelerinde görmekteyiz tezgahlarda-marketlerde.

Emek, patates, soğan vb ler mutfakların, sofraların demirbaşları. Öncül olanı. Buna paralel sıralanan diğerleri önlenemez fiyatlarla yükselirken nederim ben karpuzun, karnabaharın, zerdeçalın, pastırmanın, sucuğuın, hatta etin… ve adını bilmediğim onca ürünün ucuzluğunu. Herkesin kullanmadığı veya kıt kanaat kullandığı deterjanın ucuzluğunu nederim. Nederim evime aldığım ekmeğin gramajı düşüp fiyatı artmışta aldığım sayıyı azalmak zorunda kalmışsam diğerlerini..

Şimdi öte pencereye geçelim. Halkın döner parası dediği çiftçi yardımlarını pulluk-kotan döneri parasına çevirmedikçe, çiftçiyi özendirecek önlemler ivedilikle alınmadıkça bu sıkıntılar artarak devam eder. Bunu bir ödül olarak görüyorsak daha da yanılırız. Karşılıksız ödül özendirici değil, önleyici-duraklatıcı olmakla birlikte üreticiyi tüketici konumuna sokmaktan başka işe yaramaz.  Bu ödemeleri ürün karşılığı ve isterse ürün fiyatının üç-beş katı karşılığı yapsak üreticiyi özendirerek ülke ekonomisini ciddi anlamda canlandırmış dışa bağımlılıktan kurtarmış oluruz.Alım ve dağıtım devlet eliyle olsun deme noktasına geliyoruz bazen.

Dış alımlar neyi ne kadar çözer, hangi sonuca götürür? iyi düşünülmelidir. Unutulmamalıdır ki, ışalımlar dışı güçlendirirken içi zayıflatır, zayıflık vücudun dışarıdan gelecek mikroorganizmalar karşısında direncini düşürür. Bağışıklık sistemini bozar. Elimizle bakteri-mikroorganizmaları-düşmanlarımızı beslemiş oluruz.

İyi müşteri değil, güçlü üretici, iyi satıcı olmalıyız.

Öncelik ve özellikle çitçinin, köylünün yüzü güldürülmelidir.Ürettiğindcen ve üretmekten keyif almalıdır.

Çiftçi gülerse, toprak gürler, vatan güler!..

tacettin semih

Read Previous

Kars Devrimci 78’liler Derneği,Denizleri Andı

Read Next

Kars Devrimci 78’liler Derneği, “Deniz”leri andı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: