Bilgen: Kars’ta ciddi imar sorunları var

????????????????????????????????????

Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kars’ta geçmiş dönemlerde imar konusunda vahim düzeylerde usulüne uygun olmayan imzalar atıldığını söyledi.

Tacettin DURMUŞ / Kars

Kat tadilatları ve imar planları ile ilgili tartışmalar olduğuna vurgu yapan Bilgen, Kars’ta inşat sektörünün, tarım ve hayvancılık ile turizmden sonra üçüncü sırada geldiğini belirterek mevsim koşulları nedeniyle inşaat sezonunun çok kısa sürdüğünü söyledi.

Geçmiş dönemlerde başta çarpık yapılaşma olmak üzere, imar yasalarına uygun olmayan, kat tadilatları ile ilgili olarak çok ciddi sorunlarla karşılaştıklarını belirten Bilgen, günümüze kadar birçok binada kat tadilatlarının usulüne aykırı olarak yapılmış olduğunu açıkladı.

Kanuna uygun bir şekilde kimseye ayrımcılık yapmadan ve kimseye ayrıcalık tanımadan kat disiplinini sağlamayı planladıklarını da açıklayan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen: “İmar planlarının keyfi ve kişisel ilişkilerle bozulmasını nasıl engelleriz diye bunun arayışı içerisinde olacağız. Bilindiği gibi Kars’ta hayvancılık ve turizmden sonra üçüncü sektör inşaat sektörüdür. Hayvancılık ve turizm ile birlikte mevsimsel koşullar dolayısıyla inşaat sezonu çok kısa olduğu için vatandaşlarımızın çalışmalarını engelleyecek, zorlaştıracak şeyler yapmak istemiyoruz. Aynı zamanda bu işi hukuka uygun da yapmak istiyoruz.” dedi.

Kat tadilatları ile ilgili olarak çok ciddi sorunlarla karşılaştıklarını ve geçmişten-günümüze kadar birçok binada kat tadilatlarının usulüne aykırı olarak yapıldığını belirten Başkan Bilgen; “Tabii ki bir genelleme yaparak birilerini itham etmek istemiyoruz. Firma isimleri, sahipleri veya kontrolörleri itham etmek niyetinde değiliz. Ama ortada hukuka aykırı durumlar var. Revizyon planları esas alınmış ama kat tadilatı gibi uygulanmış. Dolayısı ile de geriye dönük nasıl kullanılacağını ayrıca tartışacağız. Önümüzdeki dönemde de ne yapacağımızı düşünüyoruz. Bu konuda bir toplantı yaptık ve 5 partinin de imar komisyon üyeleri ile birlikte değerlendirme yaptık. Hem inşaat sektörünü geciktirmemek ve işlerini zorlaştırmamak için hem de nasıl kanuna uygun, şehri daha fazla katlarla çirkin görüntüsünden kurtarabiliriz diye düşünüyoruz. En azından bundan sonra neler yapabiliriz diye buna fırsat vermeden bir işlem yaparız, bunun formülünü arıyoruz. Haziran ayı meclis toplantısına kadar bir uzlaşmaya varmak istiyoruz. Teknik çalışan arkadaşlarımızın önerilerini, odaların da düşüncelerini alarak bir uzlaşmayla mecliste bunu karara bağlamak istiyoruz. Net bir sistem kurmak istiyoruz. Aslında çok vahim düzeyde olan bir sorundur.” dedi.

Öte yandan Bilgen, sorunun meclis kararıyla çözülemeyeceğini, fakat bir rotaya oturtulacağını belirterek; kanuna uygun bir şekilde ve kimseye ayrımcılık yapmadan kat disiplininin sağlanması gerektiğini, imar planlarının keyfi ve kişisel ilişkilerle bozulmasının “nasıl engelleriz?” diye arayışı içerisinde olacaklarını vurguladı.

bilgen-kars’ta-geriye-donuk-cok-ciddi-imar-sorunlari-var-(3).jpgbilgen-kars’ta-geriye-donuk-cok-ciddi-imar-sorunlari-var-(1).jpgbilgen-kars’ta-geriye-donuk-cok-ciddi-imar-sorunlari-var-(2).jpg

 

tacettin semih

Read Previous

‘Ölüler ve Deliler’ Azerbaycan’dan önce ilk kez Kars’ta sahnelendi

Read Next

Kars’ta 81 umuma açık yer denetlendi!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: