ANLAMDA YORUMDA KADIN

ANLAMDA YORUMDA KADIN

Kısa bir hatırlatma günün anlamına dair…

8 Mart Dünya Kadınlar Gününün ülkemizde ilk kez 1921 yılında ‘Emekçi Kadınlar Günü’ adıyla kutlanmaya başlandığı bilgisine ulaşıyoruz çeşitli kaynaklara göre.
Kutlamalar zaman zaman kesintiye uğramışsa da günümüze kadar taşınabilmiştir çeşitli etkinliklerle. Bu gün dünya ülkeleri arasında 8 Mart’ı resmi tatil olarak kabul edenler vardır.

Son dönemlerde artan kadına şiddet olayları günün anlam ve önemini daha farklı hale getirmiştir. Önceleri formaliteden gibi görülen kutlamalar katılım çokluluğu ve yukarıda bahse konu ettiğimiz -kadına şiddet- olaylarının artmasıyla artış göstermiştir. Bu ise daha ciddi, daha katılımcı, daha planlı, programlı kutlamaları getirmiştir beraberinde.

Gün kadına şiir yazma, methiyeler sıralama günü değildir aslına bakarsanız. Kadının sosyal ve toplumsal, hatta ulusal oluşumlarda aldığı rol zaten gözler önündedir.
Ve hiçbir kadın sokak ortasında dayak yemeyi, çocuklarının gözleri önünde öldürülmeyi hak etmiyor. Kadın demek ana, ana ise vatandır.
Ama kadının analığı çok farklılık, çok ayrıcalıktır.
O doğuran, doğurduğunu eğiten olarak sözcüklerle ifadelendirilen övgülerin üzerindedir. Yarınlarımızın mimarıdır bir başka deyişle kadın.
Bizim top yekun kadınlar için istek ve önerilerde bulunmamız onların sorunlarını çözmeye yetmez. Çözüm, sorunları yaşayanların haykırışlarındadır. O halde. kadınların kendileri için talepleri esas alınmalıdır  çözüm üretilirken. Tüm bunlar olurken bize düşen analarımızı, bacılarımızı, kadınlarımızı göz önüne alıp el üstünde tutarak onlara destek olmaktır.

Kadın zorda Cemali’ye kotandır
Kadın yarin sinesinde yatandır
Kadın ana, ana ise vatandır
Kadın var ya o aşk ile cuş eder.

Tüm övgüleri renksiz, basit bırakacak kadar yücesiniz.
Yaşamınız mutlu gününüz kutlu olsun, öldürülenleri göre göre doğurmaktan; ana olmaktan geri durmayan kadınlarımız.

tacettin semih

Read Previous

ÖĞRENCİLER, SAĞLIKLI BESLENME VE OBEZİTE KONUSUNDA EĞİTİLDİ

Read Next

SGK Bürokrasiyi Azaltmak İçin Borçlanmaları e-Devlet Sistemine Taşıdı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: