Ankara Barosu da İstanbul’a taşınıyor

31 Mart seçimlerinde Ankara’da Seçim Güvenliği Merkezi kuran ve her okulda gönüllü avukatlarla sandık güvenliğini sağlayan Ankara Barosu da 23 Haziran günü İstanbul’da olacak.

Ankara barosu yaptığı açıklamada İstanbul’da yapılacak olan Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimi için ‘Her sandıkta bir avukat’ sloganı ile yola çıkacağını duyurdu. İstanbul Barosunun kuracağı ‘Seçim Koordinasyon Merkezi’ ne Ankara Barosu da destekte bulunacak.

Ankara’daki avukatlara çağrı yapmaya hazırlandıklarını söyleyen Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, “Yüksek Seçim Kurulunun hukuka tamamen aykırı kararının ardından ortaya çıkan hassasiyet ve sandıklara sahip çıkma duygusu göz önünde bulundurulduğunda en az bin avukatla 23 Haziran’da İstanbul’da olmayı planlıyoruz” dedi.

‘Her sandıkta bir avukat’

31 Mart Yerel Seçimlerde; “Her okulda bir avukat” çalışması sürdüren Ankara barosu, 23 Haziran İstanbul Büyük Şehir Belediye başkanlığı seçim tekrarında da ‘Her sandıkta bir avukat’ çalışması sürdürmek amacı ile İstanbul’a yaklaşık olarak gönüllü bin avukat ile gideceklerini belirtti.

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan; “İnsan hakları alanındaki sorumluğumuz, avukatlık kanunun 95’inci maddesi bu noktada barolara görev yüklüyor, aynı şekilde seçme ve seçilme hakkını da kapsadığı için İstanbul Barosu’na destek olmak gayesindeyiz.” dedi.

Tüm Türkiye’deki avukatlara çağrı

Ankara Barosu Başkanı Sağkan, İstanbul Barosu’na ait Seçim Koordinasyon Merkezinde bir kısım avukatın; telefonla ulaşan ihbarları değerlendirerek gerekli başvuruları yapacağını, büyük bir avukat grubunun da sandık başlarında görev alacağını anlattı ve şöyle konuştu:

“Sandığa sahip çıkmak tüm vatandaşların hem borcu hem de görevi. Seçim günü yaşanacak olumsuzluklarda görev alma noktasında seçim mevzuatının varlığı çok daha anlamlı ve kıymetli oluyor. Genellikle hukuki tartışma çerçevesinde yürüyen itirazlar söz konusu oluyor. Herkesin de bu yasaları ayrıntılı olarak bilme imkanı olmadığından dolayı avukatların varlığının çok büyük anlamı var. Biz o sebeple tüm Türkiye’deki avukatlara çağrı yapıyoruz. İstanbul’daki seçimlerde tüm sandıklara sahip çıkılması ve görev alınması gerekiyor. Özelde Ankara Barosu başkanı olarak Ankaralı meslektaşlarıma bizlerle beraber 23 Haziran’da İstanbul’da görev alma çağrımı bir kez daha ifade etmek istiyorum.” dedi.

admin

Read Previous

Kars Belediyesi yeni birim amirleri belli oldu

Read Next

UltrAslan Kars taraftarlar gurubu, hayatını kaybeden taraftarlar için lokma dağıttı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: