KARS’TA GİZLİ İTTİFAK KRİZİ!…

KARS’TA GİZLİ İTTİFAK KRİZİ!…

Salih Şahin

Yerel seçimlerin sonuçlanmasının ardından Kars’ta seçimde beklenen başarıyı sağlayamayan partiler, başarısızlığın nedenlerini kamuoyu ile paylaşıyorlar. Öte yandan Kars’taki siyasi çevreler de ise; “Gizli ittifak” söylentilerinin seçim kaderini etkilediği, HDP dışında diğer partilerin adeta hüsrana uğradığı gündeme oturdu. HDP de kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

2014 yerel seçimlerinde Kars’ta MHP yüzde 28 oy oranıyla 11 bin 116 oyla belediye başkanlığını kazanırken, AK Parti ise yüzde 25 oy oranı ile 9 bin 807 oy almıştı. 2019 seçiminde ise Cumhur İttifakı olarak iki parti tek adayla yüzde 25 oy ile toplam; 10 bin 947 oy alabildi. Olumsuz sonuç nedeniyle AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ortak basın açıklaması yaptılar. Açıklamada, AK Partinin kendi oyunu koruduğunu, MHP’den bekledikleri başarıyı bulamadıklarını belirttiler.

DSP Kars Belediye Başkan Adayı Naif Alibeyoğlu da düzenlediği basın açıklamasında; Kars’ta İYİ Parti ve MHP arasında gizli ittifak yapıldığını kastederek, “Bu seçimde gizli ittifak oldu. Etnik kamplaşma, kamplaşmayı getirdi ve kaybettik” dedi.

Kars’ta CHP 2014 yerel seçiminde 9 bin 840 oy alırken, 31 Mart seçiminde; 9 bin 27 oy aldı. İYİ Parti ise 2018 genel seçimde Kars’ta 6 bin 137 oy alırken, 2019 yerel seçimde 930 oy alabildi. HDP ise 2014 yerel seçiminde 7 bin 566 oy almasına karşın, yeni seçimde 12 bin 271 oy ile başarı çıtasını yükselterek, Ayhan Bilgen’e başkanlığı kazandırdı.

Kars’ta sosyal medyada da seçime 2 gün kala İYİ Parti ile MHP arasında heyet halinde görüşme yapılarak, MHP lehine oy verilmesinin kararlaştırıldığı duyuldu. Bu durum; şehirde etnik harekete neden oldu. Cumhur İttifakı; CHP, İYİ Parti ve DSP’nin kaderi olumsuz etkilendi.

CHP Belediye Başkan adayı Taner Toraman ile İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Settar Kaya düzenledikleri açıklamada kendilerine iftira edildiğini belirttiler. Gizli ittifak iddialarına hedef olan İYİ Parti Kars Belediye Başkan Adayı Settar Kaya adeta karşı bir atakta bulunarak; “MHP adayı Çetin Nazik beni ölüm ile tehdit etti.” diye iddiada bulundu. Öte yandan bu etnik gruplaşmanın da Kars’ta  HDP’nin şansını artırdığı bir gerçek.

Yani Kars bu etnik ayrımcılığı kaldıracak yerde, kök salıyorsa, kalkınmayı hayal etmeliyiz.

admin

Read Previous

Hasta vatandaşlara oy kullanmaları için nakil desteği verildi.

Read Next

Çetin Nazik, seçim sonuçlarına itiraz etti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: